Sončne celice
Sončne celice povezane v solarne panele, pretvarjajo sončno svetlobo v elektriko. Poceni rešitev, hkrati še varujemo okolje.
- Sončne celice »
- PV moduli - značilnosti »
- Solarni moduli »
- Monokristalni ali polikristalni solarni modul? »
- Shingled sončni paneli »
- Sončni paneli - Izračun potrebne moči »
- Sončni moduli - vpliv senčenja na izkoristek »
- Vpliv temperature na učinkovitost sončnih panelov »
- Izkoristek sončnih celic »
- Namestitev solarnih modulov »
- Fleksibilni solarni paneli »
- Povezovanje različnih solarnih modulov »
- Funkcije blocking diod in by pass diod »
Solarni moduli
Solarni moduli za proizvodnjo elektrike.
Poleg termina solarni moduli uporabljamo še naslednje izraze - solarni paneli,fotonapetostni moduli,fotovoltaični moduli,fotovoltaični paneli,solarne plošče,sončne plošče,fotovoltaična plošča,PV moduli,sončni kolektorji za elektriko.
Zaradi praktičnosti in zaščite namestitve solarnih modulov so solarne celice med seboj povezane v modulih in obdane z aluminijastem okvirjem, na prednji strani pa so zaščitene s steklom. Steklo mora vzdržati atmosferske vplive.
Značilnost solarnih modulov je modularnost, torej jih je mogoče med seboj povezovati in graditi večje solarne sisteme. Vezava sončnih celic je lahko vzporedna ali zaporedna. Če solarne module povežemo zaporedno - vežemo torej plus z minusom, s tem povečujemo napetost.
Će pa solarne module povežemo vzporedno - vežemo pluse skupaj in minuse skupaj, povečujemo moč. Princip povezovanja solarnih modulov je povsem enak kot pri akumulatorjih.
Napetost solarnih modulov je odvisna od več dejavnikov, kot so tip modula, število celic, temperaturne razmere, osvetlitev in obremenitve.
Napetost posameznega solarnega modula je odvisna od števila povezanih fotocelic v modulu, ki so povezane zaporedno. Vsaka fotocelica lahko proizvede napetost približno 0,5-0,6 V. To pomeni, da lahko monokristalni solarni modul z 72 celicami, ki so povezane zaporedno, proizvede napetost približno 36 V DC. Polikristalni modul z enakim številom celic pa lahko proizvede nekoliko nižjo napetost, približno 32-36 V DC.
Pomembno je omeniti, da se napetost solarnih modulov lahko spreminja glede na različne pogoje delovanja. Na primer, višja temperatura lahko zmanjša napetost modula, medtem ko višja osvetlitev poveča napetost. Prav tako lahko napetost modula variira glede na obremenitev, ki jo uporablja, in glede na stopnjo senčenja, ki lahko zmanjša napetost določenih delov modula.
Tags: solarni moduli