Sinusni razsmerniki

Čisti sinusni razsmerniki so najbolj kvalitetni pretvorniki.

Sinusni razsmerniki pretvarjajo enosmerno napetost v izmenično, ki je zelo podobna omrežni napetosti. Čim bolj je sinusna krivulja razsmernika podobna krivulji elektrike iz omrežja, bolj je razsmernik kvaliteten. Zato lahko sinusne razsmernike uporabimo za vse naprave, ki se sicer uporabljajo na omrežni napetosti.

Dober sinusni razsmernik mora imeti visoko efektivnost. Pri pretvorbi enosmerne v izmenično napetost, se del energije spremeni v topoloto. Čim manjše so te izgube, večja je efektivnost razsmernika. Visoka efektivnost razsmernika pomeni nad 90%. 

Prav tako je pomembno, kakšna je lastna poraba sinusnega razsmernika. To je še zlasti pomembno pri otočnih solarnih sistemih, kjer je energija omejena. Razsmernik troši energijo tudi takrat, ko je vključlen in nanj ni priključen noben porabnik. Govorimo o "no load" porabi. Ta poraba energije, ki je na pogled lahko skromna (nekaj deset W), lahko zlasti v zimskem času povsem izprazni baterijo in jo postopno uniči.

Pri nabavi sinusnega razsmernika je treba paziti na konično moč uporabnikov. Takšni uporabniki so npr. hladilniki, hladilne skrinje, ročne žage, vodne črpalke itd. Konična moč takšnih porabnikov je namreč lahko tudi do 7 krat večja od trajne moći. Proizvajalci električnih naprav po navadi ne napišejo podatka o konični moči naprave. Edini izhod je meritev s tokovnimi kleščami, s katero boste ugotovili kakšna je končna moč naprave. 

V takšnih primerih priporočamo nabavo sinusnega razsmernika, ki ima mehak zagon (soft start). Mehak zagon pomeni, da se moč razsmernika ne sproži v celoti takoj, ampak postopno. Mehak zagon je koristen tudi za napravo, ki je priključena na razsmernika, saj podaljšuje njegovo življenjsko dobo. Še posebno pomemben pa je mehak zagon za baterijo, na katero je priključen razsmernik. Ker vleče iz baterije moč postopno, to predstavlja za baterijo manjši šok in s tem daljša življenjsko dobo baterije.

Kvalitetni sinusni razsmerniki pri pretvorbi napetosti tudi ne proizvajajo takšnega šuma, kot jih proizvajajo trapezni razsmerniki.

Priporočamo vam, da med razsmernik in baterijo obvezno vgradite instalacijski odklopnik ali varovalko za zaščito razsmernika in kabla v primeru kratkega stika.

Ob nakupu razsmernika, se pogosto pojavlja vprašanje kupiti trapezni razsmernik ali sinusni razsmernik. Dejstvo je, da so sinusni razsmerniki precej dražji v primerjavi s trapeznimi razsmerniki. Vendar je škoda na napravah in pogosta menjava razsmernika lahko dosti višja, kakor je razlika v ceni med sinusnim razsmernikom in trapeznim razsmernikom. 

Ključne besede - sinusni razsmernik, efektivnost, lastna poraba razsmernika, konična moč.

 

Naša spletna trgovina!

Ponudbo sončnih celic in vseh ostalih elementov za gradnjo sončne elektrarne pa si oglejte v naši Spletni trgovini s sončno energijo.

Vstopite »